AC i OC – podstawowe różnice w ubezpieczeniach samochodów

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobligowany jest do jego ubezpieczenia komunikacyjnego. Obowiązkowym jest OC a jego brak będzie przyczyniał się do nakładania na właściciela auta poważnych kar finansowych. Co ciekawe, każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ważne ubezpieczenie OC nawet wtedy, gdy pojazd stoi nieużywany.

Inaczej sprawa wygląda z ubezpieczeniem AC, czyli Autocasco. To ubezpieczenie dobrowolne, które daje większe bezpieczeństwo kierowcy jednak nie jest koniecznością jego wykupienie. Korzyści z posiadania tego rodzaju polisy odczuwalne są dopiero wtedy, gdy auto ulegnie kolizji bądź uszkodzeniom różnego rodzaju.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie OC nie gwarantuje zwrotu kosztów naprawy na przykład w wyniku aktu wandalizmu. Nikt nie odda nam za wybitą szybę czy porysowaną karoserię. Takie zapewnienie otrzymuje dopiero wtedy gdy wykupimy właśnie AC. To dodatkowa ochrona dla nas jako kierowców, dla pasażerów oraz samego pojazdu. Samochód jest chroniony nie tylko w przypadku spowodowania wypadku nie z naszej winy, ale również wtedy gdy to my go spowodujemy oraz zawsze wtedy gdy nie mamy wpływu na uszkodzenia. Pamiętajmy, że autocasco zapewnia odszkodowanie nawet w sytuacji gdy auto ulegnie uszkodzeniu w wyniku na przykład uderzenia pioruna czy powodzi. Oczywiście odszkodowanie należy nam się zawsze także wtedy gdy pojazd zostanie skradziony. Tego nie zapewnia natomiast podstawowe ubezpieczenie OC. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenia od a do z, które będą stanowiły kompleksową ochronę i pozwolą zaoszczędzić dużo problemów i kosztów.

W przypadku uszkodzeń auta konieczna będzie wizyta w takie miejscu jak stacja kontroli pojazdow.

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *