Znaczenie diety w autyzmie
Przy wizycie z dzieckiem autystycznym u dietetyka klinicznego, wspólnie z rodzicem zostaje opracowany indywidualny plan terapii i żywienia. Na podstawie wyników badań dobrana zostaje zindywidualizowana wspierająca terapię dieta w autyzmie. Szczególnie w przypadku występowania wielu, często wykluczających się schorzeń czy dolegliwości, pomocny będzie wykwalifikowany dietetyk kliniczny. Objawy ze strony przewodu pokarmowego takie jak zaparcia, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia i refluks żołądkowo-przełykowy odnotowuje się u 23-70% osób z ASD. Podłoże wspomnianych dolegliwości może leżeć w zaburzeniach szczelności bariery jelitowej. Dieta więc może stanowić rodzaj wsparcia terapii autyzmu, a także dolegliwości towarzyszącym dzieciom ze spektrum. W związku z powyższym pierwszym wskazaniem dla dziecka po diagnozie powinno być skierowanie na konsultacje z dietetykiem klinicznym.
Wiele dzieci z diagnozą ze spektrum autyzmu przejawia nietypowe zachowania związane z jedzeniem, jednym z nich jest wybiórczość pokarmowa. Może ona prowadzić do licznych niedoborów żywieniowych związanych zarówno z niedostateczną podażą makroskładników jak i mikroelementów, ale także zaburzonym wchłanianiem jelitowym. Często obecność niedoborów żywieniowych może pogłębiać dodatkowo stan kliniczny pacjenta. W tej grupie dzieci znacznie częściej obserwuje się występowanie alergii, nietolerancji czy nadwrażliwości pokarmowych. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc dietetyka. Poznań jest miastem oferującym dostęp do specjalistów zajmujących się m.in. wsparciem terapii karmienia. Dietetyka w Poznaniu można znaleźć m.in. w Instytucie Mikroekologii, w którym bezpośrednio można umówić się ze specjalistą na konsultację.
Dlaczego dietetyk kliniczny?
Określenie tego typu może sugerować obszar zainteresowań i pracy specjalisty. Dzięki temu pacjent w łatwiejszy sposób może podjąć decyzję o wyborze terapeuty.
Dieta w terapii autyzmu
Dieta w autyzmie powinna przede wszystkim zaspokajać potrzeby żywieniowe organizmu dziecka. Po odpowiedniej diagnostyce niezbędne jest włączenie odpowiedniej diety w celu uzupełnienia niedoborów żywieniowych, a także zapewnienie odpowiedniego żywienia.
Zaleca się również, aby dieta w terapii autyzmu odpowiadała pacjentowi również pod względem jego indywidualnych upodobań żywieniowych. Jeśli to konieczne powinna również rozszerzać repertuar smakowy dzieci ze spektrum.
Gdzie szukać dietetyka przyjaznego autystom w Poznaniu?
Jeśli zależy Ci na wizycie u dietetyka w Poznaniu możesz znaleźć taką osobę w Instytucie Mikroekologii. Placówka zajmuje się diagnostyką, szeroko pojętą edukacją zdrowotną, a także leczeniem i wsparciem pacjentów w powrocie do zdrowia. Placówka oferuje dostęp do kadry specjalistów takich jak: lekarze, położna, a także dietetycy. Poznań, a także Warszawa posiadają swoje placówki stacjonarne, a w pozostałych miastach jest możliwość dostarczenia materiału do placówek partnerskich. Jeśli poszukujesz dietetyka w Poznaniu ( Jeżyce, Grunwald) skontaktuj się z Instytutem Mikroekologii pod nr (61) 862 63 35.