Deskę kompozytową coraz chętniej wybiera się jako główny materiał do wykonania tarasu. Okazuje się, że jest świetną alternatywą dla naturalnego drewna. Poznaj cechy kompozytu, jak i drewna i dokonaj najlepszego wyboru, jeśli tylko planujesz wykonać taras w przydomowym ogródku.
Deska kompozytowa – szczegółowa charakterystyka
Coraz więcej osób wybiera właśnie deskę kompozytową. Wszystko dlatego, że taka charakteryzuje się unikalnymi, pozytywnymi cechami i nie do końca chodzi jedynie o cenę takiego materiału, chociaż ta jest wyraźnie niższa niż deski naturalnej.
Warto zaznaczyć, że kompozytowa deska jest w pełni odporna na niekorzystne działania czynników zewnętrznych. Nie chodzi tu jedynie o zabrudzenia, które w prosty sposób można z niej usunąć, ale też działanie deszczu, śniegu czy niskich temperatur. Kompozytowa deska jest też odporna na silne działania promieni słonecznych, dlatego bez problemu może być stosowana jako materiał na taras, który nie będzie zadaszony.
Kompozytu nie trzeba impregnować, nie wymaga też tak częstej renowacji, jak w przypadku naturalnego drewna. To też materiał antypoślizgowy, a jeśli wybierzemy deskę kompozytową najlepszej jakości, ta nie będzie się nagrzewać. Do wyboru mamy wiele kolorów kompozytu, dzięki czemu możemy wybrać deski, które będą idealnie komponować się z całym ogrodem i elewacją budynku. Należy też zaznaczyć, że nie ma żadnego problemu z ich montażem. Wystarczy kilka dni, by samodzielnie stworzyć wymarzony taras.
Naturalne drewno – główne cechy
To prawda, że drewno zaliczane jest do najtrwalszych materiałów budowlanych. Przecież stosuje się je nadal do budowy domów i te służą co najmniej kilkadziesiąt lat. Naturalne drewno jest ekologiczne, a jego użytkowanie nie szkodzi środowisku. Wygląda też niezwykle klimatycznie – doskonale wpisuje się w styl klasyczny, retro, boho, skandynawski, eklektyczny.
Należy jednak mieć na uwadze, że utrzymanie naturalnego drewna wymaga dużego zaangażowania. W przypadku tarasu będzie nadawać się do tego zadaszonego. Drewno ulega działaniom niekorzystnych warunków, w tym padania promieni słonecznych czy mrozu. Od właścicieli drewnianych tarasów wymaga się corocznej impregnacji i renowacji, w tym lakierowania. Kolor drewna może się też wybarwiać.