Diagnostyka i leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Ból pojawia się nagle, trwa nieprzerwanie od kilku godzin i jest bardzo silny. Ból występuje w okolicy pępka, raczej na dole brzucha, przede wszystkim po prawej stronie. Jeśli towarzyszy mu ogólne osłabienie, nudności, wymioty i gorączka, to znak, że czym prędzej musisz wezwać pogotowie.

Przyczyny powstania choroby

Niektórzy uznają, że zapalenie wyrostka robaczkowego występuje przede wszystkim u osób, które prowadzą dietę zbyt ubogą w błonnik. Ryzyko wystąpienia tego schorzenia jest też większe po przebytej infekcji wirusowej albo bakteryjnej przewodu pokarmowego.

Warto dodać, że zapalenie wyrostka robaczkowego częściej występuje u dzieci niż u osób dorosłych.

Rozpoznanie schorzenia

Lekarz uciska najczęściej prawą stronę brzucha. Pacjent odczuwa wtedy jeszcze silniejszy ból, ale nie w czasie ucisku, za to bardziej po oderwaniu dłoni od brzucha. Jeśli ból nie ustępuje, należy wykonać usg jamy brzusznej. Warszawa może cieszyć się specjalistami, którzy doskonale o tym wiedzą i czym prędzej kierują pacjenta właśnie na taką diagnostykę. Badanie ultrasonograficzne pozwala zobrazować stan zapalny, w tym przede wszystkim powiększenie wyrostka robaczkowego. Co więcej, takie badanie umożliwia też ocenę zmian, które mogły nastąpić jako powikłanie zapalenia. Medycy muszą mieć na uwadze, że zbyt późne zgłoszenie się pacjenta, może być przyczyną problemów z układem moczowym. Stan zapalny może też rozprzestrzenić się do jelit oraz otrzewnej, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Badanie usg pozwoli więc zbadać całą jamę brzuszną i wykluczyć możliwe powikłania.

Jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego?

Jedyną skuteczną metodą jest chirurgiczne wycięcie wyrostka robaczkowego. Jeśli stan zapalny jest w fazie początkowej, lekarze często podejmują się prób wykonania zabiegu laparoskopowego. Zazwyczaj jednak to operacja z użyciem skalpela przynosi najlepsze efekty.

Pocieszający jest fakt, że leczenie stanu zapalnego nie powoduje najczęściej żadnych niekorzystnych powikłań, a pacjent szybko wraca do dotychczasowej aktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *