Dieta idealna na jesień

Czy wiesz, że dieta, jaką prowadzisz w okresie jesiennym, ma ogromny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale również kondycję i temperaturę ciała? Okazuje się, że niektóre produkty sprawiają, że jest nam ciągle zimno, inne nas rozgrzewają. Jesienią warto wybierać właśnie te, dzięki którym nie będziemy marznąć.

Przede wszystkim unikać należy produktów surowych, bo takie zawsze wychładzają organizm. Mowa tu również o warzywach i owocach. Świetnie sprawdzą się jedynie suszone owoce, a do tego garść orzechów i pestek słonecznika czy dyni.

Wraz z końcem lata powinniśmy wdrożyć jadłospis z tzw. naturalnymi antybiotykami występującymi w miodzie, czosnku, burakach. To te produkty wzmocnią nasz organizm i ochronią przed chorobami. Korzystnie na układ immunologiczny będą działać też przyprawy – imbir, cynamon, goździki, kminek, tymianek, pieprz, warto je dodawać do każdego dania nawet w niewielkiej ilości.

Jesienią możemy zdobywać też energię poprzez przyrządzanie i picie odpowiednich napojów. Koniecznie pijmy te w postaci ciepłej. Idealnie nadaje się zielona herbata oraz ziołowe napary, na przykład z szałwii czy rumianku.

Nie zapominajmy o witaminie C, którą zawiera jedzenie pudełkowe. Warszawa i inne miasta w Polsce są lokalizacjami, w których dostępna jest dieta z dowozem do domu. Rola witaminy C jest szczególna, ponieważ wpływa ona na naszą odporność. Znajdziemy ją nie tylko w cytrynie (polecamy napar z miodem i sokiem z cytryny), ale również codzienne jedzenie natki pietruszki, czerwonej papryki i chrzanu – to te produkty spożywcze mają jej najwięcej i jest najbardziej przyswajalna.

Nie da się ukryć, że dieta jesienna jest nieco bardziej kaloryczna. Tłuste zupy, smażone mięso i tylko dodatki warzyw to standard. To właśnie dlatego przeciętny Polak po okresie jesienno-zimowym waży więcej o średnio 3 kilogramy. Nie musi tak być. Dieta rozgrzewająca też może być lekka i niskokaloryczna. Warto jednak, by rozpisał ją profesjonalny dietetyk. Dzięki temu menu będzie dobrane indywidualnie, według naszego zapotrzebowania na kalorie i wartości odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *