Obecnie internet jest pełen zagrożeń, które czekają na użytkowników. Niepozorne infekcje mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Dlatego najlepiej jest zapobiegać zagrożeniu poprzez zainwestowanie odpowiednie środki ochrony systemu.
Coraz częściej można usłyszeć o przypadkach ataków hackerskich z użyciem złośliwego oprogramowania. Ataki tego typu mają różne cele, zaczynając od wycieku danych a kończąc na sparaliżowaniu infrastruktury firmowej. Wykorzystany wirus może się kryć pod postacią normalnie wyglądających plików czy programów. W wielu przypadkach mały program tego typu potrafi wywołać wiele szkód materialnych. Przyczyn takich sytuacji mogą być różne i winnym nie musi być tylko osoba, która bezpośrednio dopuściła do infekcji. Głównym błędem może okazać się brak dopasowania przez administratorów zabezpieczeń do aktualnych zagrożeń.
Wdrożenie zabezpieczeń w tym środków ochrony antywirusowej typu Next Generation Antywirus jest podstawowym działaniem pozwalającym ograniczyć ryzyko ataku poprzez eliminację podejrzanych plików. Natomiast w przypadku infrastruktury firmowej w wielu przypadkach kluczowy może się okazać audyt bieżących środków. Pozwoli to m.in. na wykrycie luk w zabezpieczeniach, gdy np. nie występuje kontrola dostępu do określonych zasobów. Wykorzystanie jej pozwala kontrolować dostęp do urządzeń sieciowych oraz serwerów.
Privileged session management jest systemem, który posiada szerokie możliwości poprawiające ochronę. Wykorzystuje on kontrolę dostępu oraz umożliwia audytowanie sesji administracyjnych. Takie rozwiązanie przynosi mierzalne efekty nie tylko w przypadku samego bezpieczeństwa, lecz umożliwia rozliczalność pracy pracowników. Ponadto bieżąca kontrola i pozwala zarejestrować niebezpieczne działania. Zapisane sesje pomagają w wykryciu bezpośredniej przyczyny incydentów. Ponadto stanowią materiał dowody w przypadku toczącego się postępowania związanego z narażeniem danego przedsiębiorstwa na straty.