Domowe urządzenia do oczyszczania i nawilżania powietrza

W mediach wiele mówi się na temat wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy. Wszechobecny smog wpływa na nasze zdrowie i życie, dlatego warto skorzystać z metod pozwalających na ograniczenie jego wpływu. Także wtedy, gdy znajdujemy się w domu.

Jak można to zrobić? W sieci często pojawiają się porady związane z zakupem sporej liczby kwiatów, zwłaszcza tych, które pełnią funkcję naturalnych oczyszczaczy powietrza. Jeśli jednak nie chcecie żyć w dżungli, lepszym wyborem okażą się specjalne urządzenia.

Czy warto kupić oczyszczacze powietrza?

 

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem tego typu sprzętów jest oczyszczenie powietrza, głównie ze szkodliwych związków, które mogą wpływać na pracę układu oddechowego, choć zdarzają się również modele dobrze radzące sobie z nieprzyjemnymi zapachami.

Oczywiście wiele zależy od tego, co potrafi oczyszczacz powietrza. Ranking tego typu sprzętów doskonale pokazuje, że obecnie sporą popularnością cieszą się przede wszystkim modele elektryczne – zasilane sieciowo lub przez akumulator bądź baterie. Wynika to głównie ze skuteczności ich działania, a także ze sporej oferty rynkowej. Dostępne w sklepach urządzenia są bardzo zróżnicowane. Podczas  ich zakupu należy zwrócić uwagę między innymi na:

  • maksymalny zasięg – powinien zostać dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym oczyszczacz powietrza będzie wykorzystywany. Jeśli bowiem zasięg okaże się zbyt mały, urządzenie będzie w stanie skutecznie zneutralizować wszystkich szkodliwych związków. Końcowy efekt jego pracy może być więc niezadowalający,
  • wydajność – wskazuje na to, ile powietrza w przeciągu godziny jest w stanie oczyścić sprzęt. Im oczywiście więcej, tym lepiej,
  • głośność – podana w decybelach. Istotna zwłaszcza wówczas, gdy oczyszczacz jest montowany w niewielkim pomieszczeniu,
  • zastosowane filtry – odpowiedzialne za neutralizowanie zanieczyszczeń. W urządzeniach dobrej jakości przeważnie można znaleźć filtry HEPA, choć zdarzają się też produkty węglowe, wodne i węglowo-krzemionkowe.

Do tego dochodzą również funkcje dodatkowe, które potrafią znacznie rozszerzyć możliwości urządzenia. Dobrym na to przykładem jest chociażby oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy też lampą UVC.

Co poza oczyszczaczami?

 

O jakość powietrza w mieszkaniu lub domu zadbamy również za sprawą nawilżaczy. Doskonale sprawdzają się w bardzo suchych pomieszczeniach, które źle wpływają na gardło i śluzówki. Odpowiednio dobrany nawilżacz powietrza sprawi, że przebywanie w nich okaże się znacznie przyjemniejsze i zdrowsze.

Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy, uwagę warto zwrócić na typ sprzętu oraz podstawowe parametry techniczne. Sporą popularnością cieszą się zwłaszcza nawilżacze ultradźwiękowe, choć

dobrym wyborem okażą się również modele parowe i ewaporacyjne. Sprawdzić należy maksymalny obszar działania, moc oraz dostępne funkcje.

Oczyszczacze i nawilżacze to produkty, z których naprawdę warto skorzystać. Dzięki nim powietrze w mieszkaniu lub w domu stanie się znacznie bardziej znośne.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *