Historia kół zębatych – produkcja dawniej i dziś

Uważa się, że koła zębate są jednym z najstarszych komponentów znanych ludzkości. Wczesne przykłady kół zębatych sięgają IV wieku pne i tego, co działo się w Chinach. Od tego czasu koła zębate są szeroko stosowane do przenoszenia mocy, a głowice do produkcji kół stożkowych posiada każdy szanujący się producent. Znajdują zastosowanie w prawie wszystkich nowoczesnych maszynach.

Tylko solidne narzędzia do produkcji kół zębatych zapewniają jakość

Aby sprostać wymagającym warunkom eksploatacji, koła zębate powinny wyróżniać się cechami, które są możliwe do pozyskania tylko wtedy, gdy wykorzystywane do tego wytwórstwa są wysokiej jakości narzędzia do produkcji kół zębatych. Spójrzmy o jakie dokładnie parametry chodzi.

Czym powinny się wyróżniać wysokiej jakości koła zębate?

  • solidna konstrukcja,
  • niezawodne działanie,
  • wysoka sprawność,
  • długa żywotność.

Ponadto koła zębate powinny być wolne od zmęczenia i naprężeń, aby uniknąć awarii, które mogłyby prowadzić do katastrofalnych warunków. Aby spełnić wszystkie te warunki, proces wytwarzania kół zębatych stał się wysoce wyspecjalizowaną dziedziną. Jest to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów cięcia metalu.

Materiały i narzędzia do produkcji kół zębatych

W zależności od wymagań materiały użyte do produkcji kół zębatych mogą się różnić. Niektóre mogą być wykonane ze stali, która jest najpowszechniejszym materiałem, a inne z materiałów nieżelaznych – takich jak tworzywa sztuczne i kompozyty.

 

Produkcja kół zębatych często stawia na  noże do kół stożkowych żeliwnych ze względu na dobre właściwości ścieralne. Łatwość wykonywania skomplikowanych kształtów metodą odlewania ma sens. Stal jest używana tam, gdzie zależy przede wszystkim na wysokiej wytrzymałości. Koła zębate stalowe są zwykle poddawane obróbce cieplnej w celu odpowiedniego połączenia twardości zębów. Jest też brąz – zmniejsza zużycie kół zębatych, które będzie nadmierne przy żeliwie lub stali. Materiały używane do produkcji kół zębatych to na ogół stal, która jest najpowszechniejszym materiałem, oraz inne materiały nieżelazne, takie jak tworzywa sztuczne i kompozyty.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *