Skuteczną metodą, dzięki której SIBO może być prawidłowo rozpoznany, jest wodorowo-metanowy test oddechowy. Aby jednak jego wyniki mogły być wiarygodne, od pacjenta wymaga się właściwego przygotowania. Sprawdź, jakie są zalecenia specjalistów w ramach diagnostyki stężenia wodoru oraz metanu z wydychanego powietrza.
7 dni przed przystąpieniem do badania
Na tydzień przed wykonaniem testu pacjent zobowiązany jest do zaprzestania przyjmowanych leków. W szczególności chodzi o środki przeczyszczające oraz prokinetyczne. Zanim farmakoterapia zostanie wstrzymana, warto skonsultować taką decyzję z lekarzem prowadzącym.
3 dni przed realizacją testu na SIBO
Oprócz eliminacji środków przeczyszczających zaleca się zaprzestanie przyjmowania laktulozy oraz probiotyków. Ich zażywanie może niekorzystnie wpłynąć na wynik testu wodorowo-metanowego, przez co fałszywy wynik może nie wykryć schorzenia, jakim jest dysbioza jelitowa. Objawy tej choroby są zresztą bardzo zbliżone do innych dolegliwości żołądkowych, przez co leczenie dysfunkcji może zostać dobrane nieodpowiednio.
1 dzień przed wykonaniem testu na SIBO
Specjaliści zalecają, aby została wdrożona dieta rotacyjna eliminacyjna. Pacjent powinien unikać spożywania warzyw kiszonych, strączkowych, kapustnych oraz surowych warzyw i owoców oraz soków owocowych. Stosowana dieta powinna być niskofermentująca, najlepiej sprawdza się również dieta bezmleczna. Ostatni posiłek powinien być przyjęty nie później niż 14 godzin przed wykonaniem badania na SIBO.
W dniu badania na SIBO
Odradza się palenia papierosów, można umyć zęby, natomiast pacjenci, którzy korzystają z protez zębowych, nie powinni używać kleju. Przed badaniem należy pozostać na czczo, ale dobrze jest wypić szklankę ciepłej wody. Zaleca się unikanie intensywnej aktywności fizycznej. Pacjent nie musi odstawiać leków, oczywiście oprócz środków przeczyszczających oraz probiotyków, o których wspomniano wyżej.