Lekarz nazywany laryngologiem to w rzeczywistości otorynolaryngolog. „Pełniejsza” nazwa wskazuje też bezpośrednio na części ciała, którymi zajmują się medycy tej specjalizacji – w języku greckim „otos” odpowiada uchu, „rynos” nosowi, „laryngos” zaś krtani. W kręgu zainteresowań laryngologów leżą też inne, szeroko pojęte, schorzenia okolic głowy i szyi.
Co powinno więc skłonić do przemyślenia wizyty? Między innymi podejrzenia infekcji ucha – objawiające się jakimkolwiek upośledzeniem słuchu, szumami czy bólem. Podobnie ma się kwestia jamy nosowej oraz zatok – za wskazanie uznać można problemy z oddychaniem czy węchem. W przypadku gardła, niepokojące sygnały mogą tyczyć się wszelkich kłopotów z mową, śpiewem, a nawet jedzeniem i połykaniem.
Uzupełniona lista przyczyn laryngologicznej konsultacji powinna też objąć:
- uporczywy katar,
- zaburzenia równowagi,
- zawroty głowy,
- astmę,
- alergie,
- krzywą przegrodę,
- opadanie powiek,
- utrzymującą się chrypkę.
Warto czym prędzej „namierzyć” miejsce, w którym to profesjonalną pomoc – w przypadku, między innymi, wystąpienia powyższych objawów – świadczy laryngolog. Dublin, a także inne miasta, szczęśliwie obfitują w tego typu miejsca, a co za tym idzie – uzyskanie porady nie należy do zadań skomplikowanych. Wcześniejsze określenie lokalizacji odpowiedniego miejsca pomoże jednak w momencie wystąpienia niezaplanowanych sytuacji.