Nadpłatę w rozliczeniu rocznym PIT w fiskusem najczęściej otrzymują podatnicy, którzy korzystają z licznych ulg i odliczeń ( na przykład osoby posiadające dziecko czy ci, którzy korzystają z ulgi rehabilitacyjnej).
Warto jednak wiedzieć, że napłata podatku może odbywać się na kilka sposobów. Najlepszym jest wpływ właściwej kwoty na konto bankowe. Wszystko dlatego, że Urząd Skarbowy może również oddać należną nadpłatę przekazem pocztowym. Z tej opcji nie warto jednak korzystać bowiem wtedy podatnikowi odtrącane są koszty takowego przekazu a to kilka bądź nawet kilkadziesiąt złotych, w zależności od wartości nadpłaty.
Pamiętajmy również, że zwrot nadpłaty możemy odebrać osobiście, w gotówce w kasie właściwego organu Urzędu Skarbowego.
Jak przyznają pracownicy biura Stencel – to biuro rachunkowe w Olsztynie, opcję, z której chcemy skorzystać w ramach zwrotu nam nadpłaty przez Urząd Skarbowy należy określić w zeznaniu podatkowym. Okazuje się jednak, że musimy tego dokonać tylko raz a następnie w każdym, kolejnym roku fiskus będzie korzystał właśnie z tej metody. Ta będzie obowiązywać aż do momentu kolejnej zmiany. Zmianę taką należy zaznaczyć wypełniając dodatkowo druk ZAP-3 (niegdyś NIP -1 i NIP-3).