Co nam daje USG brzucha?

USG brzucha jest podstawowym badaniem, dzięki któremu możliwe jest rozpoznanie wszelkich dolegliwości brzusznych. Wskazaniem do przeprowadzenia takowego badania jest najczęściej ból i niemożność postawienia pełnej diagnozy tylko na podstawie obserwacji i wywiadu z pacjentem.

Badanie ultrasonograficzne pozwala w sposób całkowicie bezpieczny, szybki i bezbolesny ocenić stan wielu narządów. Na USG jamy brzusznej najczęściej kierowani są pacjenci, u których lekarz podejrzewa kamicę żółciową, choroby wątroby, choroby trzustki, śledziony, miednicy, nerek, układu moczowego, narządów rodnych u kobiet, raka prostaty u mężczyzn czy wszelkich zaburzeń układu pokarmowego – jak widać zakres dolegliwości jest naprawdę obszerny.

Medycy zwracają uwagę, iż USG brzucha powinno wykonywać się również w celach całkowicie profilaktycznych. Pacjenci po ukończeniu 50 roku życia powinni robić to raz w roku. Ciekawostką jest też fakt, iż jest to najczęściej wykonywane badanie tej partii ludzkiego ciała. Jest podstawą a badaniami wspomagającymi czy uzupełniającymi diagnozę może być tomografia czy rezonans oraz badania laboratoryjne: morfologia czy badanie moczu.

Warto wiedzieć, że do tego rodzaju badania ultrasonograficznego pacjent musi być odpowiednio przygotowany. Po pierwsze musi być na czczo – jedzenie zalegające w przewodzie pokarmowym może wpływać na błędny obraz diagnostyczny. Godzinę przed wykonaniem badania warto, by chory wypił przynajmniej jedną szklankę wody. Trzeba przy tym wspomnieć, że w celu badania określonych organów w okolicy brzucha przed pacjentem mogą być stawiane inne wymagania – na USG układu moczowego musi on przyjść z wypełnionym pęcherzem więc jedna szklanka wody z całą pewnością nie wystarczy.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *