Norweskie dialekty

Na co dzień językiem norweskim posługuje się blisko 4,2 miliona osób mówiących. Mieszkańcy Norwegii używają przede wszystkim dwóch odmian językowych, to nynorsk, który używany jest przez około 700 000 osób oraz bokmal, który jest wykorzystywany przez prawie 3 000 500 osób.

Warto jednak zauważyć, że na terenie Norwegii obowiązują liczne dialekty językowe. Jest ich tak dużo (w zależności od regionu), że nikt nie jest w stanie określić poprawnego stosowania tego języka. Tym samym, nawet w szkołach nauczyciele nie poprawiają swoich uczniów.

Norweskie dialekty wyraźnie świadczą o regionie, z jakiego pochodzi dany mieszkaniec Norwegii. Te różnią się tak bardzo od siebie, iż najczęściej stosowanym wyrażeniem podczas rozmów jest „Hva sa du?”, co oznacza nic innego jak „Co powiedziałeś?”.

Jak więc przebiega nauka jezyka norweskiego? W szkołach językowych, naucza się unormowanego języka, który został oficjalnie przyjęty – to wspomniana już odmiana bokmal bądź nynorsk. Nikogo jednak nie dziwi fakt, iż języka tego można używać swobodnie, każdy mówi i pisze według własnego uznania.

Ciekawostką jest również fakt, iż chociaż osoby pracujące w instytucjach państwowych bądź osoby publiczne (na przykład politycy czy gwiazdy show biznesu bądź dziennikarze) muszą posługiwać się odmianami oficjalnie przyjętymi. Nie widzi się jednak nikt, jeśli nawet oni stosują wymowy według własnego upodobania.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *