Nowoczesne sposoby na podniesienie efektywności działu kadr.

Coraz więcej firm outsourcinguje usługi kadrowe do zewnętrznych firm. Sprawia to, że w obecnych czasach pracownicy firm HR muszą obsługiwać naraz wielu klientów oraz pracowników z wielu różnych firm.

Taka sytuacja powoduje to, że właściciele firm szukają coraz to nowszych rozwiązań pozwalających na zarządzanie wieloma projektami i zadaniami oraz na podniesienie skuteczności działania swoich pracowników kadrowych. Jakie są nowoczesne sposoby na podniesienie efektywności procesów HR?

Cyfryzacja dokumentów administracyjnych.

Dla części firm elektroniczny przepływ dokumentów i ich elektroniczna archiwizacja są oczywistością, jednak wciąż jest wiele przedsiębiorstw, które nie są przekonane do tego pomysłu, głównie z powodów kosztowych.

Akta personalne czy dokumenty pracownicze muszą być przechowywane przez wiele lat i często są niesamowicie obszerne. Wyszukiwanie odpowiednich dokumentów, czy pilnowanie bezpieczeństwa dokumentów często zajmują pracownikom działu kadr naprawdę sporo czasu. Niekiedy kluczem do usprawnienia działania całego zespołu jest wiedza, jak archiwizować akta osobowe w elektroniczny i nowoczesny sposób.

Właściciele firmy, czy menedżerowie HR stawiający na takie rozwiązanie mogą być pewni, że ich pracownicy będą mieli o wiele więcej czasu na analizę danych, rekrutacje, czy inne kreatywne zadania, gdy zostaną obciążenie żmudną archiwizacją lub wyszukiwaniem dokumentów.

Odpowiedni dobór menedżerów

Wybór dobrej kadry zarządzającej wydaje się oczywiste, jednak należy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy szukaniu potencjalnych pracowników. Ważne jest, aby kierowcy mieli kompetencje w obszarze zarządzania ludźmi, jak i wiedzieli, jakie nowoczesne narzędzia kadrowe działają najlepiej.

Aby odpowiednio zarządzać wieloma projektami kadrowymi naraz, dobry menedżer musi wiedzieć, jak odpowiednio komunikować się z pracownikami oraz jak delegować zadania. Nie powinien też się bać wprowadzania nowych rozwiązań do zespołu — na przykład wspólnych tablic zadań, czy komunikowania się poprzez komunikatory, a nie poprzez ciągnące się maile.

Analiza danych

Ważnym aspektem, jeśli chodzi o usprawnienie działania działu kadr, jest analizowanie danych dotyczących pracowników. Narzędzia HR nowej generacji pozwalają na bieżącą obserwację każdego etapu projektu, co pozwala na odpowiednią ocenę zdolności pracownika. Warto też zorientować się, w jakich zadaniach pracownicy czują się najlepiej i na bieżąco rozmawiać z nimi o ich potrzebach i sugestiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *