Jaki piec do ogrzewania domu wybrać?

Decyzja o wyborze pieca do ogrzewania domu musi być podjęta jeszcze na etapie jego projektowania. Wiąże się to nie tylko z kosztami, jakie będą ponosić domownicy za generowanie ciepła, ale również z koniecznością zaplanowania miejsca na kocioł czy systemu grzewczego, dzięki któremu ciepło będzie przenikać do wszystkich pomieszczeń. Co więcej, przyszli domownicy powinni zwrócić tez uwagę na komfort użytkowania pieca, bezpieczeństwo oraz ekologię. To właśnie na ochronę środowiska kładzie się dzisiaj ogromny nacisk.

Patrząc na same koszty generowania ciepła najlepszy wydaje się być piec na węgiel. To zresztą system znany i używany od lat. Dzisiaj jednak niewiele osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Przede wszystkim piece na węgiel wiążą się z „brudną robotą” i dużą ingerencją domowników tworzenie ciepła w pomieszczeniach. Po drugie węgiel wytwarza niekorzystne spaliny, jest więc wręcz odradzany.

Dużo lepszym zamiennikiem jest piec na ekogroszek. Koszty generowania ciepła są tutaj porównywalne jednak taki piec do ogrzewania domu nie wymaga od domowników jakiejś specjalnej obsługi. Co więcej, ekogroszek jest paliwem w pełni ekologicznym, nie emituje spalin.

Dzisiaj wybiera się jeszcze w dalszym ciągu możliwość ocieplenia domu przy pomocy gazu. Wpływ na to ma nie tylko niewielki koszt opłat za generowanie ciepła, ale również łatwa dostępność do tego systemu, prosta instalacja i komfortowa obsługa. Chcąc być jednak na czasie i patrząc w perspektywie kolejnych lat dużo lepiej jest wybrać raczej innowacyjne technologie, czyli biopaliwa. Nie da się zresztą ukryć, że z takiego rozwiązania korzysta właśnie dzisiaj większość Polaków.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *