Piec wykonane z żeliwa to kolejny sposób na wdrożenie sprawnego systemu centralnego ogrzewania. Piece żeliwne charakteryzują się przede wszystkim dobrą trwałością i różnorodnością stosowania biorąc pod uwagę typu opału. Najczęściej wykorzystuje się w ich przypadku koks chociaż przy zastosowaniu specjalnego palnika, żeliwne piece CO mogą ogrzewać również przy pomocy oleju czy gazu.
Sama konstrukcja pieców żeliwnych również zasługuje na uwagę. Tworzone są one z kilku członów – im jest ich więcej, tym większa zasobność urządzenia. Co więcej, wielo członowość pieców żeliwnych ma również inne zalety, przy okazji usterki czy korozji wymienia się tylko zepsuty człon bez konieczności wymiany całego pieca, dzięki czemu oszczędza się pop prostu spore kwoty gotówki.
Kolejną właściwością pieca żeliwnego jest fakt, iż ten aby dawać ciepło sam musi się uprzednio rozgrzać. Taki stan rzeczy może być też jednak i dużą zaletą bowiem raz ogrzany będzie dawać ciepło dłużej, aż do ostygnięcia – można więc śmiało uznać, że jest bardziej wydajny.
Co więcej, piece żeliwne są nie co mniejsze od innych, na przykład tych stalowych. Cieszy też fakt, iż pracują ciszej, co nie da się ukryć jest czynnikiem, który korzystnie wpływa na komfort mieszkańców, którzy korzystają z jego sprawności.
Jak widać piec żeliwny jest solidnym sprzętem, który z powodzeniem można montować w celu instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli tylko będziemy w nim wykorzystywać odpowiedni opał a woda będzie prawidłowo uzdatniona to z całą pewnością posłuży nam przez wiele lat.