Czy wiesz, że ból kręgosłupa odczuwa większość dorosłych Polaków, a tylko niewielki odsetek wybiera się do lekarza celem diagnozy i niwelowania powstałych dysfunkcji? Ortopedzi alarmują! Każdego roku wzrasta liczba dzieci w wieku szkolnym, u których rozpoznaje się wady postawy. W takich przypadkach zalecana jest korektywa bądź rehabilitacja, by w życiu dorosłym nie borykać się z poważniejszymi wadami, takimi jak nawet trwały uraz kręgosłupa.
Okazuje się, że rodzice najczęściej bagatelizują problem. Wszystko dlatego, że profilaktyczne badania ortopedyczne nie są obowiązkowe. Zaraz po narodzinach, noworodek poddawany jest profilaktycznym badaniom bioderek i na tym kontakt z ortopedą zazwyczaj się kończy.
W życiu dorosłym uraz kręgosłupa jest prawie pewny. Wszystko przez nasz styl życia, przeważnie siedząca praca, brak aktywności fizycznej, zła postawa, chodzenie w butach na wysokich obcasach, źle dobrana poduszka do spania oraz materac do łóżka.
Pamiętajmy, że uraz kręgosłupa nie musi być tylko mechaniczny. Szereg schorzeń występuje poprzez długi, wieloletni proces rozwoju. Do takich zaliczyć można skoliozę czy dyskopatię i to właśnie one rozpoznawane są zresztą najczęściej w gabinetach ortopedycznych.
Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku wykonać profilaktyczne badania kręgosłupa. Ortopedzi zalecają przede wszystkim realizację zdjęcia RTG. Takie prześwietlenie wskazuje wszelkie skrzywienia kręgosłupa i nieprawidłowości oraz daje podstawę do zaleceń rehabilitacyjnych.
Samo leczenie urazów kręgosłupa zależne jest od rodzaju powstałej dysfunkcji. W większości przypadków zaleca się rehabilitację i fizjoterapię oraz masaże. W skrajnych przypadkach konieczna może być jednak inwazyjna operacja chirurgiczna. Taka może być konieczna, by pacjent mógł wrócić do dotychczasowej aktywności fizycznej. Bagatelizowanie problemów z kręgosłupem może zakończyć się problemem z poruszaniem się albo nawet całkowitym unieruchomieniem.