Przestoje robotów spawalniczych – co musisz wiedzieć na ten temat?

Jeśli chodzi o duże ilości, presję kosztów i czasu, roboty spawalnicze stanowią naprawdę cenną pomoc. Dzięki nim stałą jakość można osiągnąć w możliwie najkrótszym czasie.

Jednak produktywność w automatyce lub robotyce zależy również w znacznym stopniu od tego, jak często i jak długo robot spawalniczy stoi w miejscu, ponieważ musi zostać:

  • ponownie załadowany,
  • ponownie ustawiony po awarii,
  • ogólnie konserwowany.

 

Każda sekunda przestoju się liczy i kosztuje i do tego absolutnie nie można generalizować, kto jest bardziej dotknięty przestojami w produkcji: grupa z dużymi zrobotyzowanymi liniami produkcyjnymi czy mała średnia firma, która ma tylko jedno stanowisko spawalnicze Panasonic. Robot spawający w przemyśle musi działać jak najbardziej bezawaryjnie – a posiadanie odpowiedniego sprzętu na produkcji lub w firmie pomaga w tym.

Przyczyny przestojów w pracy z robotami spawalniczymi

Przede wszystkim przyczyny przestojów w zrobotyzowanym spawaniu należy rozpatrywać indywidualnie i na podstawie indywidualnej sytuacji. Należy również odpowiednio zdecydować o niezbędnych środkach, które wpływają na zrobotyzowane spawanie. Każda komórka robota w produkcji przemysłowej musi być traktowana jako niezależny system, a źródła błędów są wszędzie.

Już przy wyborze sprzętu pojawiają się jedne z zasadniczych czynników decydujących o tym, czy pojawiać się będą częste przestoje robotów spawalniczych, czy też automatyzacja spawania będzie odbywać się dłuższy czas bez przerw.

Co wpływa na to, czy robotyzacja spawania będzie narażona na przestoje?

  • Wybór palnika spawalniczego robota w zależności od zastosowania.
  • Wybór części zużywających się.
  • Montaż kabli.

Podczas gdy wybór odpowiedniego sprzętu spawalniczego to nic innego jak to, by dopasować zrobotyzowane stanowisko spawalnicze do potrzeb, to jeśli chodzi o obszar programowania stanowi nie raz najważniejszy element wpływający na ewentualne przestoje. Jeśli robot spawalniczy Panasonic nie zostanie odpowiednio zaprogramowany to nawet tak doskonałe roboty spawające na nic się nie zdadzą. W tym sensie programowanie robota jest niczym „bicie serca”, które zapewnia płynny przebieg procesu spawania.

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *