Stacja kontroli pojazdów – kiedy dokonać kontroli?

Stacja kontroli pojazdów to miejsce, z którym do czynienia raz na jakiś czas ma każdy kierowca. Dzieje się tak głównie ze względu na wymogi formalne, które stawiane są przed właścicielami pojazdów. Sukcesywne przeglądy auta nie są jednak tylko spełnianiem określonych obowiązków, lecz przede wszystkim wpływają na kwestie bezpieczeństwa, a co za tym idzie – komfortu.

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje przeglądów technicznych. Pierwszym są tak zwane badania okresowe, związane bezpośrednio z kwestią dopuszczenia pojazdu do ruchu. Standardowo są one wykonywane raz w roku, data zaś określona zostaje każdorazowo w odpowiednim miejscu dowodu rejestracyjnego. Od tej reguły znaleźć można jednak szereg wyjątków, a mianowicie:

  • nowe samochody, które zostały zakupione bezpośrednio w salonie, wymagają przeglądu przed upływem 36 miesięcy od daty pierwszej rejestracji,
  • pojazdy uznawane za zabytkowe – w tym przypadku kontrola wykonywana jest tylko w momencie, gdy zostają one przeznaczone do tak zwanych ceków zarobkowych,
  • ciągniki rolnicze, jak również motorowery, podobnie jak nowe auta, wymagają przeglądu w ciągu 3 lat od daty ich pierwszego zarejestrowania.

Kluczowa dla udanego badania auta jest odpowiednia stacja kontroli pojazdów. Warszawa, a także jej okolice, to swego rodzaju zagłębie tego typu miejsc, wybór nie powinien więc sprawiać żadnych trudności, zaś sprostanie wymogom formalnym staje się łatwiejsze, aniżeli kiedykolwiek wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *