Święta tuż tuż – umyj okna!

Polacy myją okna tylko kilka razy w roku, ale właśnie nadchodzi jeden z momentów, kiedy należy to zrobić. Myjemy okna niechętnie i nie ma się co oszukiwać. To zadanie, któremu musimy poświęcić co najmniej kilka godzin i kosztuje nas sporo wysiłku. Do tego, jeśli zastosujemy niewłaściwe środki i nie do końca znamy dobrą metodę czyszczenia okien, pozostaną na nich nieestetyczne smugi.

Większość Polaków wymienia mycie okien jako jedną z najbardziej nielubianych czynności, które wykonywane są w ramach domowych porządków. Ciekawostką jest fakt, że hasło typu „mycie okien w mieszkaniach warszawa” jest jednym z najczęściej wpisywanym w wyszukiwarce internetowej. Widać więc wyraźnie, że chętnie zlecamy tego rodzaju czynność profesjonalistom. I nie ma w tym oczywiście nic złego. Czas, który zyskujemy poprzez delegowanie mycia okien innym, możemy poświęcić na odpoczynek albo zupełnie inne porządki.

Jeśli jednak podejmujemy się mycia okien samodzielnie, warto poznać skuteczne sposoby, dzięki którym szyby będą lśniły czystością. Przygotuj:

  • miskę z letnią wodą,
  • bawełnianą ścierkę,
  • papier toaletowy albo papierowe ręczniki,
  • płyn do mycia okien,
  • gąbkę,
  • szare gazety.

Najpierw przetrzyj okna wraz z ramami mokrą ściereczką. Dopiero później zastosuj płyn do mycia okien i papier. Na końcu przetrzyj wszystko szarą gazetą zwiniętą w kulkę – dzięki temu na szybach nie będzie smug.

Możesz wykorzystać też inne w pełni domowe sposoby. Niektórzy myją okna roztworem wody i octu, inni korzystają z wody z sokiem z cytryny albo wody z dodatkiem płynu do płukania tkanin.

Nigdy nie myj samych szyb. Musisz też pamiętać o framugach i parapetach, a same okna myj z dwóch stron. Ważna jest też pora mycia okien. Zrezygnuj z tej pracy, kiedy pada deszcz albo świeci mocne słońce.  Nie myj też okien po zachodzie słońca, bo do takich porządków konieczne jest światło dzienne.

Pamiętaj, że czyste okna są wizytówką Twojego domu, nie zapomnij o tym obowiązku. Kolejna tego rodzaju czynność czeka Cię przecież dopiero za kilka miesięcy, najpewniej wczesną jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *