Jakie umiejętności powinien posiadać trener personalny?

Trener personalny powinien być stanowczy i konsekwentny, ale to nie jedyne cechy, którymi powinien się wykazywać. Od trenera wymaga się dużo więcej – to przecież w dużej mierze od niego zależeć będzie powodzenie wykonywanych ćwiczeń i końcowe efekty.

Trener personalny powinien mieć przede wszystkim odpowiednie wykształcenie i wiedzę teoretyczną z zakresu treningów sportowych w danej dziedzinie czy dietetyki. Pamiętajmy, że plan treningowy, dobór ćwiczeń oraz jadłospisu musi być indywidualny biorąc pod uwagę predyspozycje osoby, która chce zmienić swoje ciało. Wiedza techniczna przyda się też również chociażby po to, by wskazać odpowiednią metodę wykonywania ćwiczeń. Najczęściej trener personalny przechodzi profesjonalny kurs trenera personalnego, co uprawnia go do wykonywania tego zawodu.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że nie każdy nadaje się do pracy z ludźmi, do pracy tego rodzaju. Tutaj ważne są też walory psychologiczne, cechy osobowości a nawet temperament. Trener powinien być dla ćwiczącego przykładem, ma być energiczny, otwarty, komunikatywny. Z drugiej strony ma motywować do działania, ale nie może mu też brakować dozy surowości, niczym nauczyciel ma pilnować, by trenujący dążył do wyznaczonego celu w określony sposób.

Dobry trener będzie tez odporny na stres – nie da się ukryć, że jego klienci są różni, nie zawsze mają dobry humor. Jeśli trener personalny będzie empatyczny a jednocześnie będzie doskonałym obserwatorem to bardzo szybko znajdzie sposób, by sprawić, że jego klient będzie cieszył się wymarzoną sylwetką już niedługo.

 

, , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *