Na liczne urazy, kontuzje czy uszkodzenia ciała narażeni są nie tylko zawodowi kolarze, ale też ci, którzy wsiadają na jednoślad jedynie rekreacyjnie. W sezonie wiosenno letnim są to najczęściej diagnozowane problemy zdrowotne, a chirurgia urazowo ortopedyczna działa wtedy „na pełnych obrotach”.
Na rowerze dochodzi do licznych wypadków, wywrotek, kolizji i zderzeń, podczas których ucierpieć może kolarz. Na takie sytuacje tym bardziej narażeni są ci niedoświadczeni, którzy rowerem jeżdżą jedynie na weekendowe wycieczki czy wybierają się na krótkie przejażdżki.
Do urazów kolana podczas jazdy jednośladem dochodzi również w wyniku przeciążenia tego stawu. Każdy kolarz, jeśli planuje intensywną jazdę, musi się dobrze do tego przygotować. Odpowiednia kondycja, rozgrzewka, zabezpieczenie kolan, to podstawa. Brak treningów, a więc nieprzygotowanie fizyczne do intensywnej pracy kończyn dolnych, w tym przede wszystkim kolan może skutkować urazem typowym dla kolarzy. Wtedy jedynym ratunkiem pozostaje poradnia urazowo ortopedyczna, leczenie, rehabilitacja, a w skrajnych przypadkach niestety operacja.
O czym musi pamiętać każdy kolarz? Własna kondycja i dobre zdrowie oraz zabezpieczenie kolan to niestety nie wszystko. Czy wiesz, że ogrom wypadków na rowerze, przez które dochodzi do uszczerbku na zdrowiu, jest wywołanych poprzez źle dobrany sprzęt? Producenci oferują rozmaite rowery, dopasowane do stylu jazdy, typu terenu czy wykorzystywania jednośladu. Nabywając rower, trzeba się najpierw zastanowić, w jakim celu będziemy nim jeździć.