Czy warto kupować zabawki z Chin?

Kusi nas cena, kuszą kolory i niezliczona ilość funkcji. Zabawki chińskiej produkcji zachwycają możliwością wydawanych dźwięków, świateł – mówią, śpiewają, chodzą, jeżdżą. Rzeczywiście robi to wrażenie. Tylko zastanówmy się, czy aby na pewno właśnie takimi przedmiotami chcemy obdarowywać nasze dziecko? Czy właśnie takie atrakcje są najbardziej pożądane?

Badania już dawno wykazały, że zabawki tego rodzaju nie pobudzają wyobraźni. Dziecko nie musi uczyć się jej obsługi, wymyślać zastosowania. Gadżet poda wszystko „na tacy”. Właśnie dlatego, tzw. interaktywne zabawki chińskiego pochodzenia jako pierwsze lądują w kącie. Ileż można bawić się zabawką o sprawdzonych już możliwościach? Zabawki, nawet jeśli świecą milionem świateł i wydają najdziwniejsze dźwięki, stają się zwyczajnie nudne. Ale to nie wszystko, nie tylko o rozwój dzieci tu chodzi chociaż to sprawa absolutnie priorytetowa. Liczy się także bezpieczeństwo a ono w przypadku chińskich bubli zostaje mocno zachwiane.

children-1217246_1280Niestety, za niską ceną wyrobu stoi niska jakość. Nie ma się co oszukiwać, producent zabawki musi przecież zarabiać. Kupując gadżet za kilka złotych nie spodziewajmy się cudów. Rezygnujmy z tego typu zakupów dla bezpieczeństwa naszych pociech.

  1. Chińskie zabawki nie posiadają ważnych certyfikatów jakości. I chociaż posiadają oznaczenia dotyczące wieku, od którego dzieci mogą w pełni z nich korzystać, to nagminny jest natomiast brak informacji o składzie wyrobu, elementach, z jakiego został stworzony czy zastosowaniu. Okazuje się, że produkty, które są przecież dedykowane najmłodszym, z ekologią mają niewiele wspólnego. Malowane są na przykład toksycznymi farbami, poprzez które dziecko może ulec zatruciu.
  2. Chińskie zabawki posiadają małe i ostre krawędzie. To fakt, niezliczona ilość diod i przycisków to nie zaleta, ale olbrzymie zagrożenie. Patrząc na wątpliwą jakość wykonania zabawki możemy być pewni, że po kilkukrotnym użyciu, produkt ten zacznie posiadać wady – odpadanie poszczególnych elementów to tylko niektóre z nich. Chwila nieuwagi i mała część zabawki znajdzie się w buzi malucha.

Podobna kwestia bezpieczeństwa dotyczy ostrych elementów – tych również nie brakuje. Łatwo więc o skaleczenie w czasie zabawy.

  1. Chińskie zabawki są niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia dzieci. Wystarczy podać kilka przykładów, by raz na zawsze odechciało nam się kupować tego rodzaju wyroby. Rakotwórcze lalki z Chin, toksyczne farby dla dzieci, trujący płyn do puszczania baniek to tylko niektóre z niebezpiecznych wyrobów. Dodajmy do tego zestawienia, iż nawet co czwarta zabawka chińskiej produkcji zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje.
  2. Nabywając chińskie zabawki pozbawiamy polskich producentów zarobku. Czy nie lepiej wspierać rodzimy biznes? Sprawdzono, że polskie zabawki są o wiele bardziej bezpieczne. Co więcej, nierzadko są wręcz ekologiczne – przykładem mogą być cieszące się nadal sporą popularnością zabawki drewniane. Polecamy w tym względzie polski sklep https://raczkujemy.pl/.

Tym samym, lepiej zainwestować w odpowiedni rozwój naszych dzieci. To my jesteśmy odpowiedzialni za dostarczanie im gadżetów, które będą służyć do zabawy i edukacji. Wybierajmy więc te dobrej jakości, nie narażajmy naszych pociech na utratę zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *