Na czym polega septoplastyka?

Septoplastyka to nic innego jak korekta przegrody nosowej, w przypadku kiedy dochodzi do jej skrzywienia.

Krzywa przegroda nosowa to nie tylko defekt wizualny. Ta wpływać może przede wszystkim na niedogodności zdrowotne i związane z codziennym funkcjonowaniem. Pacjenci, u których zdiagnozowano tego rodzaju wadę nosa mają nierzadko trudności z oddychaniem, zatkany nos obustronnie lub jednostronnie staje się przyczyna zaburzeń snu oraz częstych schorzeń. Udowodniono, że dysfunkcja przegrody nosowej powoduje częściej występujące infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok, ucha środkowego czy gardła i krtani. Pacjent oddycha zazwyczaj przez usta, przez co narażony jest bardziej na zakażenia. Powietrze wdychane zaś nosem nie jest odpowiednio oczyszczane i nawilżane.

Sama korekta nosa tego rodzaju nie jest zabiegiem trudnym i można wręcz stwierdzić, że jest wykonywana powszechnie. Operacja polega na poprawieniu skrzywionej kości bądź chrząstki – najczęściej prostuje się ją na specjalnej prasie, po czym ponownie wstawia się ją do nosa już w prawidłowej formie. To tak zwana technika rekonstrukcji, metoda najłatwiejsza i chyba najczęściej stosowana. Dużo częściej stosuje się naprawę skrzywionej chrząstki bądź kości aniżeli podejmuje się jej całkowitego usunięcia.

Pamiętajmy, że operacja tego rodzaju wymaga odpowiedniej kwalifikacji lekarskiej. Tylko w przypadku braku jakichkolwiek przeciwwskazań może być wykonywana. Zabieg przebiega przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego, jego wykonania podejmują się jedynie wyspecjalizowani lekarze laryngolodzy, ewentualnie chirurdzy plastyczni. Wybór renomowanej kliniki, w której zatrudnieni medycy pracują z wykorzystaniem najlepszej jakości sprzętu pozwoli uniknąć ewentualnym powikłań a rekonwalescencja po operacji będzie przebiegać krócej.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *