Uzdatnianie wody i oczyszczanie ścieków w przemyśle spożywczym

Przemysł wykorzystuje bardzo duże ilości wody i wytwarza zróżnicowane ścieki to fakt. Jednym z wiodących jest tu sektor spożywczy, w którym woda w bardzo dużej skali jest wykorzystywana w celach produkcyjnych.

Czy woda występująca w naturze jest czysta?

Woda, która naturalnie płynie z nurtem rzeki i nie została poddana filtracji oraz uzdatnianiu nazywana jest wodą surową. Choć mogłoby się wydawać, że to najlepszy rodzaj cieczy, to w rzeczywistości ta woda, wcale nie jest tak czysta, na jaką wygląda. Bardzo szybko ulega ona zanieczyszczaniu  różnego rodzaju  związkami chemicznymi, mineralnymi, organicznymi czy groźnymi drobnoustrojami

Uzdatnianie wody dla przemysłu spożywczego z zastosowaniem technologii PurBev

Surowa woda w żadnym wypadku nie nadaje się do wykorzystania w przemyśle spożywczym, który to nie tylko wprowadza do obiegu wodę pitną (mineralną, smakową, owocową itd.), ale także wykorzystuje horrendalne ilości wody do mycia surowców, z których później będą wytwarzane konkretne produkty. W wielu zakładach wciąż jeszcze stosuje się starą zasadę, że za czystość surowców odpowiada ilość zużytej do ich umycia wody. Tymczasem nieoczyszczona woda będzie tylko dodatkowo dokładać zanieczyszczeń. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów PurBev, które doskonale nadają się do przygotowania wody stosowanej do produkcji różnego typu napojów i artykułów spożywczych.  PurBev  to seria higienicznych rozwiązań, które minimalizują ryzyko mikrobiologiczne oraz zapobiegają problemom związanym z dezynfekcją. Systemy te dodatkowo oferują wysokie wydajności, niskie koszty operacyjne i zmniejszone zużycie środków czyszczących.

Systemy te doskonale podnoszą jakość wody, a uzdatniona woda wykorzystywana w celach produkcyjnych, zużywana jest przez firmy w zdecydowanie mniejszych ilościach.

Jakie zanieczyszczania najczęściej występują w ściekach z przemysłu spożywczego?

Tych zanieczyszczeń jest bardzo dużo, to co jednak najczęściej można w nich znaleźć to  zanieczyszczenia organiczne, takie jak białka i tłuszcze zanieczyszczania nieorganiczne np. azotany, chlorki, fosforany, węglany, ale również zanieczyszczanie mikrobiologiczne. Skład ścieków jest uzależniony od sektora produkcji, z którego pochodzą.

Dlaczego oczyszczanie ścieków z branży spożywczej jest tak ważne?

Odprowadzenie nieoczyszczonych ścieków do wody z rzeki, może spowodować poważne konsekwencje dla ekosystemów wodnych, środowiska, ale również naszego zdrowia, a nawet życia. Na całym świecie wciąż trwają prace nad polepszeniem dotychczasowych technologii oczyszczania ścieków i odzysku wody, która stanie się pełnowartościową wodą pitną… Tymczasem jednak z zastosowaniem między innymi technologii beztlenowych możemy skutecznie oczyszczać  ścieki oraz produkować przydatny biogaz, który można przekształcać w energię cieplną i elektryczną

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *