Jak rezonans magnetyczny może wspomóc leczenie raka kręgosłupa?

Wszystkie rodzaje guzów kręgosłupa zwykle powodują ból pleców. Pacjenci z bólem pleców, u których zdiagnozowano już raka – zwłaszcza piersi, nerki, płuc, chłoniaka, czerniaka lub prostaty, powinni otrzymać rezonans magnetyczny kręgosłupa w celu wykrycia guzów.

Kompleksowa diagnoza – rezonans magnetyczny kręgosłupa i nie tylko

Zespół zajmujący się guzem kręgosłupa może również zamówić specjalistyczny obraz tomografii komputerowej – zwany mielogramem, który wykorzystuje specjalny barwnik kontrastowy. Mielogram, podobnie jak rezonans kręgosłupa zapewnia dokładną lokalizację guza rdzenia kręgowego, dzięki czemu leczenie może być celowane bez wpływu na otaczającą tkankę.

 

W przypadku wykrycia poprzez rezonans magnetyczny nfz guza rdzenia kręgowego lub guzów, próbka tkanki może zostać pobrana lub poddana biopsji i wysłana do patologa molekularnego w celu ustalenia, czy guz jest łagodny czy złośliwy, co oznacza obecność raka. Wyniki tych badań, jak również inne szczegółowe informacje medyczne, zostaną następnie przesłane do zespołu kliniki onkologii kręgosłupa. Następnie – eksperci w tej dziedzinie niezwłocznie przeanalizują informacje, aby leczenie mogło rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe.

Z jakich oddziałów składa się zespół ekspertów ds. onkologii kręgosłupa?

 

  • onkologia medyczna
  • fizyka medyczna
  • neurochirurgia
  • patologia
  • medycyna fizykalna i rehabilitacja
  • radioterapia onkologiczna
  • radiologia (diagnostyczna i interwencyjna)

 

Ci świadczeniodawcy i wszyscy inni nie tylko wykonują rezonans magnetyczny, ale też opracują wysoce zindywidualizowany plan leczenia w oparciu o stopień zaawansowania nowotworu oraz Twoje potrzeby w zakresie opieki i cele zdrowotne.

 

Często stosuje się kombinację terapii dla pozyskania możliwie jak najlepszych efektów. Chirurgia jest często bardzo skuteczna, ale nie zawsze zalecana w przypadku guzów kręgosłupa. W niektórych przypadkach wybór zabiegu chirurgicznego może sprawić, że inne metody leczenia będą mniej skuteczne lub niemożliwe – dlatego ważne jest, aby uzyskać perspektywę multidyscyplinarnego zespołu.

, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *