Polski rynek pracy dla Ukraińców

Język ukraiński słychać na ulicach polskich miast niemalże na każdym kroku. Ukraińcy pracują na budowach, w sklepach, w sektorze rolniczym, wykonują usługi sprzątające, zatrudniani są w lokalach gastronomicznych. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, tylko w roku 2015 zostało zarejestrowanych aż 720 tysięcy oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom w naszym kraju. Co ważne, aż 95% z nich dotyczyło właśnie Ukraińców. Okazuje się, że liczba sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy chcą pracować w Polsce, jest dwa razy większa aniżeli jeszcze 2 lata temu. Nie ma wątpliwości, że fala imigracyjna wzrasta, prognozy wskazują, iż pracowników z Ukrainy będzie przybywać do nas jeszcze więcej. I to powinno nas cieszyć.

Do tej pory zauważalne było zjawisko, zgodnie z którym to Polacy wyjeżdżali z Polski w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Dzisiaj jest odwrotnie, bo to do naszego kraju ściąga siła robocza. Pracodawcy nie kryją zadowolenia, bo przecież ogromna liczba obcokrajowców posiada już odpowiednie kwalifikacje do wykonywania powierzonych tu obowiązków. Okazuje się również, że Ukraińcy, którzy deklarują chęć pracy w naszym kraju to osoby, które szybko się uczą. Niejednokrotnie wykonują pracę, do której nie jest konieczne żadne wykształcenie ani doświadczenie. Wystarczy szybkie szkolenie, by swoje obowiązki zawodowe wykonywać rzetelnie.

A jakie jeszcze zalety wynikają z zatrudnienia Ukraińców w Polsce? To oczywiście uproszczona procedura, tzw. procedura oświadczeniowa. Dzięki niej, zatrudnienie w Polsce mogą podejmować Ukraińcy, którzy nie uzyskali pozwolenia na pracę. Jest to możliwe przez 6 miesięcy w roku. Korzyści z takiej formy czerpie również polski pracodawca. Wystarczy, że do Urzędu Pracy złoży właściwe oświadczenie. Zatrudniając Ukraińca, jest zwolniony z opłacania składek ZUS i otrzymuje comiesięczne dofinansowanie jego wynagrodzenia.

Co ważne, pracownicy tymczasowi z ukrainy wcale nie zabierają miejsc pracy Polakom. Łatają oni zapotrzebowanie na pracowników w tych sektorach, w których zauważalne są znaczne niedobory. Ponadto, podejmują się wykonywania takiej pracy, której nie chcą wykonywać Polacy. To zazwyczaj ciężka praca fizyczna na budowach, w przemyśle i w rolnictwie, opieka nad osobami starszymi, usługi sprzątające czy opieka nad dziećmi. To praca, którą wcześniej wykonywali nasi rodacy, zanim zdecydowali się wyjechać z Polski za pieniędzmi.

Ukraińcy zarabiają w Polsce średnio 3 000 złotych. Wiele jednak zależy od branży. Jedną z lepiej płatnych prac jest ta, która wiąże się z opieką nad osobami starszymi. Wtedy mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 4 500 złotych. Za tyle są w stanie utrzymać siebie, wysłać pieniądze do bliskich i jeszcze oszczędzać. Wylicza się, że na własne utrzymanie Ukraińcy przeznaczają w Polsce jakieś 850 złotych. Szukają zazwyczaj pracy z zakwaterowaniem, muszą więc wydawać jedynie na wyżywienie i własne zachcianki.

Rynek pracy w Polsce dla Ukraińców zmienia się bardzo dynamicznie. Nasi sąsiedzi ze Wschodu mogą liczyć na coraz lepsze warunki zatrudnienia. Chodzi nie tylko o wyższe wynagrodzenie, ale i lepszy byt socjalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *