W dzisiejszych czasach wzniesienie własnej nieruchomości to nie lada wyzwanie. Samodzielna budowa domu jest praktycznie niemożliwa do wykonania, chociażby ze względu na brak podstawowej wiedzy z zakresu budownictwa oraz formalności urzędowych, które są niezbędne do załatwienia, aby legalnie wybudować dom w Polsce. A zatem od czego zacząć budowę nieruchomości? Co trzeba załatwić i jak do tego podejść? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji, które pomogą Ci wznieść wymarzony dom.
Budowa domu w praktyce – jak to zrobić?
Zanim podejmiesz decyzję o budowie domu, koniecznie ustal swój maksymalny budżet. Następnie oszacuj, czy budowa domu nie przekroczy założonych kosztów. Tutaj niestety występuje wiele zmiennych, które rzutują na to, ile ostatecznie zapłacimy za wybudowanie swojej wymarzonej nieruchomości. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wznoszenia nieruchomości.
- Zanim zaczniesz cokolwiek planować, musisz wiedzieć, ile możesz wydać. Pamiętaj o kosztach poza samą budową, takich jak opłaty za pozwolenia, projekt, ubezpieczenie, wykończenie wnętrz.
- Wybierz lokalizację, w której chcesz mieszkać. Sprawdź dostępność mediów, dojazd, otoczenie oraz wszelkie ograniczenia prawne lub budowlane.
- W zależności od lokalizacji, będziesz potrzebować różnych pozwoleń. Zazwyczaj obejmuje to pozwolenie na budowę, które wymaga złożenia planów budowlanych do lokalnego urzędu.
- Zatrudnij architekta lub kup gotowy projekt. Projekt powinien uwzględniać twoje potrzeby, styl życia, a także przepisy budowlane i warunki lokalne.
- Znalezienie odpowiedniego wykonawcy jest kluczowe. Sprawdź referencje, doświadczenie i wcześniejsze projekty. Umowa z wykonawcą powinna być szczegółowa i jasna.
- Ustal harmonogram prac z wykonawcą. Powinien on zawierać etapy budowy i przewidywane terminy ich zakończenia.
- Wspólnie z wykonawcą wybierz materiały budowlane. Pamiętaj o jakości i zgodności z projektem.
Prace związane z wybudowaniem domu zaczynamy przede wszystkim od przygotowania terenu, w tym od wyrównania terenu, usunięcia przeszkód, które mogłyby być problemem dla maszyn i pojazdów budowlanych. Kolejny krok to wybudowanie fundamentów – tutaj koszty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Po ukończeniu fundamentów przechodzi się do wznoszenia ścian, stropów, dachu. Następne w kolejności są instalacje elektryczne, wentylacja, ogrzewanie, a dalej już tylko wykończenia wnętrz i umeblowanie całego domu. Na koniec warto też zająć się aranżacją przestrzeni wokół domu.