Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną poprzez bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dzięki temu prąd udaje się pozyskać całkowicie za darmo, a jednocześnie w sposób w pełni ekologiczny i bezpieczny. Jak działają panele słoneczne w dni pochmurne? Czy kiedy słońce jest za chmurami, co w okresie jesiennym zdarza się przecież niezwykle często, system także wytwarza energię? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Panele, które działają przez cały dzień
Rzeczywiście, pierwsze panele fotowoltaiczne reagowały tylko na silne i bezpośrednie działanie słońca, natomiast wieloletnie doświadczenie tej branży pozwoliło rozwinąć systemy na tyle, aby te mogły działać od świtu do zmierzchu. Znaczenie ma tutaj światło naturalne, rozproszone, a żadną przeszkodą nie jest słońce za chmurami. Panele fotowoltaiczne (https://amperio.com/pl) mogą wytwarzać energię nawet podczas opadów deszczu, po prostu wytworzą go nieco mniej.
Dzięki takiej specyfikacji działania paneli słonecznych inwestor nie jest uzależniony od pogody, ale zyskuje gwarancję produkcji prądu bez względu na porę roku. Wiadomo przecież, że klimat w Polsce ulega zmianie, a w ostatnich latach dni słonecznych było niestety znacznie mniej. Nie oznacza to absolutnie, że wtedy panele solarne działają źle, są tylko mniej wydajne, ale przy odpowiednim oszacowaniu potrzeb, pod uwagę bierze się również warunki atmosferyczne typowe dla naszego kraju. Nie zachodzi więc ryzyko braku energii elektrycznej.
Inwestorzy nie mają się o co martwić. Wystarczy, że montaż paneli zrealizowany zostanie po najbardziej oświetlonej stronie dachu, by te mogły łapać nawet słabe promienie słońca.