Jak zachęcić dziecko do nauki?

Nie ma wątpliwości, że polski program kształcenia posiada liczne niedociągnięcia, które skutecznie zniechęcają samych uczniów do zdobywania wiedzy. Okazuje się, że mnogość zajęć teoretycznych i poznawanie nudnych regułek nie sprawia, iż dzieci są chętne poznawania świata i rządzących nim reguł. Już dawno udowodniono przecież, że to nauka poprzez zabawę daje najlepsze efekty, przede wszystkim biorąc pod uwagę tych najmłodszych uczniów w klasach 1-3.

Co więcej, dzisiaj powinno korzystać się z innowacyjnych metod, nierzadko takich, które zakładają stosowanie nowoczesnej technologii. Przykładem może być projektor interaktywny, który zresztą coraz częściej wykorzystywany jest już nie tylko na salach zabaw, ale i w szkołach. Sami pedagodzy dostrzegają konieczność nauki dzieci innym systemem, tym znacznie bardziej rozwojowym. Rozrywka również może być edukacyjna i podłoga bądź stół interaktywny jest tego doskonałym przykładem.

Dziecko najlepiej zachęca się do nauki, kiedy ta przebiega nieświadomie, właśnie w czasie zabawy. Nowoczesne rozwiązania dają szansę rozrywki na najwyższym poziomie przy jednoczesnym zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Wspomniana już podłoga bądź stół interaktywny pozwala bawić się w liczenie, czytanie, rozwija sprawność motoryczna i koncentrację uwagi, uczy nawet języków obcych. Co ważne, by taka nauka mogła przynosić zamierzone skutki, niezbędne jest dobieranie gier zgodnie z wiekiem, etapem rozwoju każdego dziecka czy jego zainteresowaniami. Liczy się indywidualne podejście, chociaż taka edukacja może przebiegać samodzielnie albo zespołowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *