Polskie uczelnie coraz bardziej popularne

Czy wiesz, że na polskich uczelniach kształci się nawet 70 000 studentów zza granicy? Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy, ale nie ma w tym nic dziwnego, bo to przecież Ukraińcy są najbardziej liczną grupą, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkich cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju. Dlaczego obywatele innych krajów wybierają właśnie Polskę, by to u nas studiować, skoro do wyboru mają również inne, europejskie destynacje?

Przede wszystkim polskie uczelnie trzymają naprawdę wysoki poziom. Okazuje się, że w światowych rankingach plasujemy się na naprawdę dobrych miejscach. Cudzoziemcy chętnie studiują u nas medycynę, ale też kierunki ekonomiczne czy informatyczne.

Cieszy też fakt, że w Polsce nadal jest tanio. Jeśli porównamy jakość kształcenia do kosztów, okaże się, że propozycja studiowania w kraju nad Wisłą jest rzeczywiście atrakcyjna. I nie chodzi tu jedynie o wydatki, jakie wiążą się z czesnym czy inwestycją w pomoce naukowe. Nawet w dużych miastach, życie jest po prostu tańsze. Wyobraź sobie, że pokój dla studenta w Gdańsku to miesięczny wydatek nawet kilka razy mniejszy, niż w Berlinie czy Barcelonie. Do tego propozycja na rynku nieruchomości na wynajem jest naprawdę bogata, jeśli spojrzymy na tę skierowaną do osób, które pobierają naukę na polskich uczelniach. Można wybierać samodzielne mieszkania albo świetnie zorganizowane i funkcjonalne pokoje dla studentów. Gdańsk, Warszawa i inne duże miasta w Polsce mogą pochwalić się naprawdę doskonałą ofertą w tym zakresie.

Weźmy też pod uwagę, że spora liczba cudzoziemców, którzy studiują na polskich uczelniach, to osoby, które skorzystały z wymiany studenckiej w ramach unijnych programów kształcenia. Nic więc dziwnego, że w wyszukiwarce tak często wpisywane jest hasło typu „pokój dla Erasmusa”. Gdańsk czy stolica naszego kraju biorą udział w tym programie wymiany studentów na terytorium całej Europy.

Ciekawostką jest to, że ogromna liczba cudzoziemców, którzy studiują w Polsce, zostaje w naszym kraju w celach zarobkowych. Nasz kraj staje się dla nich drugim domem i to tutaj postanawiają spędzić swoje życie. Trzeba przyznać, że rynek pracy oferuje im coraz lepsze warunki zatrudnienia, a sama Warszawa czy Gdańsk to miasta o w pełni rozwiniętej infrastrukturze, dokładnie tak samo doskonałe, jak inne europejskie metropolie. Cieszy ten fakt, tym bardziej że jeszcze do niedawna wykształceni na naszych uczelniach wyjeżdżali na Zachód w poszukiwaniu lepszych warunków życia.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *