Czy okna drewniane znów zdominują rynek?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu i zamieszkanie z dala od centrum dużego miasta. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych warto zatroszczyć się o jak najwięcej szczegółów i przygotować się na wszelkie ewentualności. Również okna należy uwzględnić już na etapie planowania – nie tylko ich rozmiar, kształt oraz umiejscowienie, ale także rodzaj. Ostatnie dekady zdominowane były przez okna plastikowe, które zastąpiły nieszczelne, drewniane ramy. Jednak od kilku lat daje się zauważyć, że okna drewniane wracają do łask. Czym jest to spowodowane?

Należy zacząć od tego, że tym razem drewniane ramy nie ustępują już ich plastikowym odpowiednikom, jeżeli chodzi o szczelność. Z pewnością natomiast można powiedzieć, że wizualnie są o klasę wyżej. Aktualnie są one synonimem klasy i elegancji. Drewniane ramy wyglądają bardzo atrakcyjnie i potrafią być ozdobą każdego pomieszczenia. Producenci z każdym rokiem poszerzają swoją ofertę o nowe kolory, a nawet faktury ram. Wiąże się to oczywiście z dodatkową konserwacją – w przypadku okien plastikowych wystarczyły podstawowe środki czystości i szmatka, by w pełni zadbać o ich higienę. Drewniane ramy natomiast wymagają dodatkowego zabiegu zabezpieczającego, który wykonuje się nie rzadziej niż co 3-4 lata.

Wielką zaletą drewnianych ram w oknach jest ich energooszczędność. Nowoczesna stolarka pozwala osiągnąć bardzo wysokie parametry izolacyjne, dzięki czemu każdej zimy możemy zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy na ogrzewaniu mieszkania, z kolei latem utrzymać w środku nieco niższą temperaturę. Z tego względu drewniane okna są już powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym.

To wszystko sprawia, że każdego roku wzrasta popyt na okna drewniane. Lublin, Katowice, Gdańsk i inne duże miasta dysponują wieloma salonami, w których możemy wybrać okna dopasowane do naszych potrzeb. Alternatywą jest złożenie indywidualnego zamówienia na okna, jeżeli potrzebujemy większych lub takich o nieszablonowym kształcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *